W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada smartfona. Zdecydowana większość tych urządzeń w naszym kraju pracuje pod kontrolą systemu Android. Jak telefony z systemem od Google mogą pomóc gitarzystom? Poniżej prezentujemy kilka aplikacji, które naszym zdaniem mogą okazać się przydatne.


Stroik
To chyba najbardziej przydatne i najczęściej używane narzędzie, zwłaszczaandroid-stroik
„w terenie”. Jeżeli nie mamy pod nogą stroika podłogowego, a chcemy na szybko dostroić na przykład gitarę akustyczną, to taka aplikacja świetnie się sprawdza. Najlepszym stroikiem tego typu jest moim zdaniem Tuner – gStrings Free. Szybko reaguje, spokojnie złapie nawet basówkę w drop A, ma multum przydatnych funkcji, no i do tego świetnie wygląda. Wersja darmowa niestety wyświetla reklamy – za ich usunięcie zapłacimy na dzień dzisiejszy około 10 zł.

Oczywiście w Sklepie Play są też dostępne inne stroiki – chociażby ten od BOSSa. Fender też zapowiedział swoją własną aplikację kilka miesięcy temu, ale niestety w dalszym ciągu jest ona dostępna tylko na iOS.

Metronom
Kolejnym niezbędnym narzędziem gitarzysty (zwłaszcza rzetelnie ćwiczącego) jest metronom. Dobrą pozycją w tej kategorii jest Pro Metronome. Mamy tutaj nie tylko standardowe, nudne wybijanie tempa, ale też szereg przydatnych funkcji: zmianę metrum, możliwość dostosowania dźwięku metronomu, dynamiczne akcenty, nabijanie tempa, wizualne ułatwienia (wahadło, zmiany kolorów), tryby oszczędzania baterii telefonu oraz licznik czasu naszych ćwiczeń. Aplikacja jest w pełni darmowa, a wersja płatna odblokowuje jeszcze większą liczbę funkcji.

Dla poszukujących nieco prostszych rozwiązań z eleganckim wyglądem mogę polecić The Metronome od Soundbrenner.

Coś do nauki
W tej materii Sklep Google niestety trochę świeci pustkami. Udało mi się znaleźć tylko jedną aplikację, która faktycznie jest czegoś warta. Yousician umożliwia naukę gry nie tylko na gitarze, ale także na wielu innych instrumentach. Najprostsze lekcje dla gitarzystów wyglądają trochę jak nieco bardziej zaawansowana gra w Guitar Hero, więc po prostu uderzamy konkretne dźwięki i akordy w odpowiednim czasie. W trakcie nauki „towarzyszy” nam nauczyciel, który przed każdym tematem dokładnie tłumaczy, o co chodzi. Są też filmy pokazujące technikę gry oraz możliwość opanowania wielu znanych utworów. Ponadto mamy także statystyki, które pozwalają śledzić nasz progres. Aplikacja jest darmowa, jednak aby z niej korzystać należy utworzyć konto z użyciem maila lub profilu Facebook. Można wykupić pakiet lekcji z prawdziwym nauczycielem, ale tego już nie sprawdzałem.

Yousician wymaga połączenia z internetem (do pobierania filmów i lekcji) i należy uprzednio odpowiednio skonfigurować mikrofon w urządzeniu – w przeciwnym wypadku nie będzie odpowiednio badał przebiegu naszej nauki. Aplikacja dla początkujących może być całkiem przydatna, jednak ja na dłuższą metę wolę rozwiązania, o których piszę poniżej.

Przeglądarka internetowa
android-chromeTak, dobrze przeczytaliście. Sprawna przeglądarka na smartfonie to podstawa. Od lat korzystam z Google Chrome i nie mogę się przestawić na nic innego. Dla niektóry problemem jest tylko brak możliwości blokowania reklam, ale jako power-user Androida świetnie sobie z tym radzę. Do czego gitarzyści mogą wykorzystać Chrome? Do wszystkiego – wyszukiwania tabulatur, lekcji, porad, przeglądania ciekawych portali i stron społecznościowych związanych z gitarą itd. Przeglądarka od Google ma też bardzo ciekawe funkcje, o których nie każdy wie – wpiszcie sobie w wyszukiwarkę słowo „metronom”, a zobaczycie o co mi chodzi. Trik działa też na desktopach.

android-ytYouTube
Na czym najlepiej oglądać lekcje i filmy okołogitarowe? Oczywiście, że na YouTube! Androidowa aplikacja pozwala na znalezienie i przejrzenie w łatwy sposób całych ton materiałów wideo. Nie zapomnijcie też o zasubskrybowaniu CTG TV! 😉

Dla bardziej zamożnych.
Nie da się ukryć, że jedynym aspektem, w którym Android mocno ustępuję systemowi iOS jest fakt, iż trudno tutaj o sensowne wsparcie rozbudowanych pluginów z symulacjami cyfrowymi. Standardowy iRig od IK Multimedia działa tylko z niektórymi telefonami Samsunga. Natomiast pełnoprawny interfejs – czyli iRig UA – który teoretycznie powinien współpracować ze wszystkimi urządzeniami pod kontrolą systemu Google możemy kupić za około 400 zł.

To w zasadzie tyle, jeżeli chodzi o ciekawe i przede wszystkim przydatne aplikacje dla gitarzystów na Androida. Jeżeli macie jakieś swoje propozycje i korzystacie z nich na co dzień – dajcie znać w komentarzach.

O autorze

Komentarze zostały zablokowane