Avernus Handmade Guitars – niewielka firma powstała w 2015 roku i usytuowana w Gdyni nieopodal lotniska im. Lecha Wałęsy, to wschodząca gwiazda na firmamencie gitarowych marek. Myślę, że mogę tak napisać i nie zostanie to potraktowane jako zbytnia przesada.


Wszystko dzięki podejściu właściciela i założyciela firmy – Łukasza Wrońskiego. Łukasz od samego początku zasłynął nietypowym podejściem: mianowicie, zaczął swoją przygodę nie od projektowania i budowy instrumentów, a od ulepszania tych, które już istnieją. Bezpośrednią inspiracją był tutaj system znany jako Prime Vibe, który – teoretycznie – pozwala na modyfikowanie jakości drewna poprzez jego „rozgrywanie” czyli pobudzanie rozmaitymi częstotliwościami. Wroński – student fizyki technicznej i nanotechnologii – poszedł jednak o krok dalej i przedstawił światu rozwiązanie znane obecnie jako Panaceum Seasoning system, który to jest obecnie dostępny komercyjnie.

To nietypowe, niemalże molekularne, podejście do gitarowych mechanik znajduje swoje odbicie w gitarach marki Avernus. Przy projektowaniu instrumentu nie ma mowy o żadnych przypadkach – każdy kawałek drewna użyty do budowy instrumentu jest dobierany tak, aby ostateczne brzmienie instrumentu już od samego początku było jak najlepsze.

Ponadto, Avernus ma swój własny, unikalny sposób budowania siodełek szyjki – zrezygnowano tu z kompozytów grafitowych na rzecz siodełka wykonanego z brązu i hebanu, co pozwala na pełne przeniesienie drgań struny na pozostałe części instrumentu. Dodatkowo, Avernusy są oferowane nie tylko z progami niklowymi czy też modnymi ostatnio stalowymi – do wyboru są także progi z brązu oraz czystego tytanu. Jakby tego było mało, każda z gitar posiada wbudowane wzmocnienie gryfu z włókien węglowych wykorzystywanych w przemyśle lotniczym, także o trwałość tych instrumentów zupełnie nie musimy się obawiać. Wszystko to, w połączeniu z unikatowym procesem lakierowania, który pozwala na wytworzenie powłoki lakierniczej o grubości rzędu 0,2-0,3 mm sprawia, że modele z fabryki Avernus są perfekcyjnymi narzędziami do wyrażania swoich artystycznych zapędów.

Wedle słów samego zainteresowanego:

O wiele ważniejsze jest dla mnie zachowanie jakości produkowanych instrumentów, niż masowe ich wytwarzanie.

Mam szczerą nadzieję, że to motto będzie przyświecało Łukaszowi przez cały czas prowadzenia działalności, a produkowane przez niego instrumenty będą z czasem stawały się coraz lepsze.


 producent: Avernus Guitars

O autorze

Komentarze zostały zablokowane