Maton – australijska manufaktura lutnicza, dość słabo znana w Polsce. Początki firmy to koniec lat 30-tych dwudziestego wieku, a oficjalny start Maton Musical Instruments Company to rok 1946. Założycielem firmy był australijski gitarzysta jazzowy, nauczyciel i lutnik – Bill May. W związku z tym, że w tamtych latach nie istniał właściwie przemysł gitarowy w Australii i gitary dobrej jakości przypływały z USA – postanowił to zmienić. I dziś mamy okazję podejrzeć jego dziedzictwo. Firma cały czas pozostaje w rodzinnych rękach.


Maton M808 to jedna ze sztandarowych propozycji firmy. Płyta wierzchnia, spód i boczki zostały wykonane z sapele (zwanego mahoniem afrykańskim), a gryf z mahoniu. Specyfkację drewna kończy palisandrowa podstrunnica. W gitarze znajdziemy też klucze Grover, siodełko z kości oraz piękne, satynowe wykończenie.

Dlaczego nie uświadczymy zbyt wielu gitar firmy Maton w pobliskim sklepie muzycznym? Barierę jak zwykle stanowi cena, te lutnicze instrumenty niestety nie kosztują 499 zł.


Jeżeli macie ochotę, możecie wybrać się na wycieczkę po fabryce Maton:

Mam nadzieję , że w najbliższej przyszłości nadarzy się okazja do przetestowania instrumentu ze stajni Maton Guitars.


źródło: http://maton.com.au/

O autorze

Komentarze zostały zablokowane