Przeczytałem kiedyś w pewnej książce, że mechanik, to inżynier w dżinsach. Czasami ciężko się z tym nie zgodzić widząc przy pracy ludzi, którzy wiedzą wyciągniętą z doświadczeń, a nie z teorii, rozwiązują najbardziej skomplikowane problemy związane z mechaniką. Gitarzyści chcąc ratować swoje wiosło, czy też po prostu dbać o nie, korzystają z wszelakich akcesoriów gitarowych (znajdziesz je na przykład tutaj: https://rigexpert.pl/pl/c/Akcesoria/87), często mało dostępnych i specyficznych. Czasami jednak to nie wystarcza i musimy sięgnąć do tych podstawowych narzędzi, które znaleźć można w każdym garażu.

Jednym z najważniejszych narzędzi w warsztacie gitarzysty jest lutownica. Wymiana przetwornika, gniazda, wymiana wtyków w naszym ulubionym kablu. Tych podstawowych czynności, które z czasem stają się codziennością wioślarza, nie wykonamy bez tego narzędzia. Czasami przydaje się też odsysarka, pozwalająca usunąć nadmiar cyny z lutowanego miejsca.

2

Czasami gdy brakuje nam ręki, by przylutować kabelek do gniazda, bądź przełącznika, niezbędnym narzędziem staje się imadełko. Nie 20 kilogramowe imadło, tylko takie małe cudeńko, które możemy zamocować do stolika nocnego. Uważajcie, żeby nie porysować mebli dokręcając podstawę!

3

Niedostępne i maciupeńkie cavity? Problemy z dosięgnięciem? Nic prostszego, pinceta w dłoń i do boju! Zawsze można ukraść mamie/żonie/dziewczynie, na pewno ma trochę mniejszą zabawkę do wyrównywania brwi.
4
Bolą Was zęby od zarabiania przewodów do lutowania? Taką oto zarabiarką zdejmiecie izolację z każdego kabelka.
5
Zapomnieliście nałożyć koszulkę termokurczliwą izolującą lut od układu? Chyba nie ma łatwiejszej odpowiedzi.
6
Obcinaczki. Przydają się zawsze, wszędzie i do wszystkiego. Począwszy od dzielenia przewodów kończąc na ucinaniu końcówek strun przy kluczach. Po prostu „MUST HAVE”.
5
Kolejne narzędzie, bez którego po prostu nie da się obejść. Poniższe kombinerki dostałem od ojca 7 lat temu, podczas udoskonalania pedalboarda. Do dziś w mojej skrzynce narzędziowej.
8
Wkrętaki i śrubokręty są w każdym domu, niezbędne i potrzebne choćby do wymiany baterii w zabawce. Powinny się też znaleźć w naszej narzędziówce.
9
Gdy standardowe wkrętaki nie dają rady, wypadałoby sięgnąć po śrubokręty precyzyjne.
10
Dla użytkowników mostów dwustronnie blokowanych, to żadny cymes, ale czasami i oni mogą się zaskoczyć, gdy okazuje się, że pręt gryfu reguluje się specyficznym imbusem.
11
Gdy śrubokręty, wkrętaki, imbusy, kombinerki i obcinaczki zawodzą, może wystarczy sięgnąć po porządny nóż? Ja tak robię. Mora zawsze w pogotowiu.
12
Problem z poszerzeniem siodełka, czy z za małymi otworami w kluczach? Okrągły pilnik doskonale sobie z tym poradzi.
13
Wydawałoby się, że klucze płaskie i oczkowe nie przydadzą się nam w pracach związanych z gitarą. Nic bardziej mylnego. Często luzującym się elementem jest nakrętką mocująca klucz. Oczywiście można dokręcić ją kombinerkami, ale klucz oczkowy jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla naszego instrumentu.
14
Suwmiarka. Precyzyjne narzędzie do mierzenia krótkich odległości.
15
W zasadzie nie powinna się używać tego specyfiku do elementów elektronicznych, gdyż jest dość agresywny, ale na pewno macie go w domu, a może on uratować potencjometr od wymiany. Choć zdecydowanie bardziej polecam spray do styków elektrycznych.
16
 Jak wyczyścić szczeliny między progami? Nic prostszego, chwytacie szczoteczkę do zębów, olejek cytrynowy i jazda!
17
 A Wy jakich narzędzi używacie do prac związanych z gitarą?

O autorze

Komentarze zostały zablokowane