Regulacja gitary elektrycznej to wbrew pozorom nie jest taka prosta sprawa, szczególnie gdy mówimy o mostach ruchomych dwustronnych. Wymaga to trochę wprawy i doświadczenia, ale jest do ogarnięcia. Dzisiaj skupię się na regulacji gitar z mostem stałym, na przykładzie prostego tune-o-matic.
Od czego powinniśmy zacząć? Przede wszystkim od upewnienia się czy mamy cały sprzęt potrzebny do regulacji.
Pokrótce:
- Nowe struny
- Zestaw śrubokrętów (najczęściej krzyżakowe -małe), czasami płaskie również się przydają.
- Klucz do regulacji gryfu (najczęściej imbus)
- Dwie, trzy szmatki
- Obcinaczka do strun (wystarczą klasyczne obcinaczki warsztatowe)
- Korbka (nie zawsze, ale się przydaje).
- Olejek cytrynowy Dunlipa do podstrunnic palisandrowych i hebanowych albo inny odpowiedni środek czyszcząco-impregnujący
- Tuner
- Kapodaster
Co jeszcze może się przydać?
Masa innych rzeczy takich jak sprężone powietrze, waciki do uszu, zestaw do lutowania, koszulki termokurczliwe, taśma izolacyjna bla bla bla…
Dla początkujących, krótki słowniczek:
Kapodaster – przyrząd do skracania menzury
Fretwork – zestaw czynności składający się ze szlifu wyrównawczego, koronowania, zaokrąglania i polerki progów
Pickguard – osłona z tworzywa sztucznego, montowana na korpusach, w gitarach typu SG przymocowane są do niego pickupy
Cavity – komora z tyłu korpusu, w której umieszczony jest układ elektroniczny gitary
Radius podstrunnicy – promień krzywizny podstrunnicy
Zaczynajmy!
Demontaż strun
Na początek musimy pozbyć się starych strun. Żeby nie narażać gryfu na drastyczne zmiany naprężeń proponuję poluzować wszystkie struny i dopiero później je ściągnąć, żeby było szybciej można je na koniec potraktować obcinaczkami, szczególnie przy strunach przeciąganych przez korpus – lepiej wyłażą. I nie poharatamy lakieru przez nieuwagę. Po tej czynności przychodzi czas na czyszczenie z kurzu i wykonanie oględzin, tu trzeba podziałać, bo czasami możemy natrafić na takie kwiatki:
Niezbyt przyjemny widok. W takich sytuacjach przydaje się WD-40, namaczanie i czyszczenie tegoż syfu na metalowych częściach.
Pielęgnacja
Ale przejdźmy dalej. Po wyczyszczeniu gitary z pierwszego kurzu proponuję sprawdzić klucze, czy nie mają luzów, śrubki trzymające ramki przetworników, pickguardu, klapkę cavity (zazwyczaj tego nie robimy). Można też przy okazji wymienić baterię jeśli posiadamy aktywne przetworniki. Po sprawdzeniu śrubek, proponuję przejść do pielęgnacji podstrunnicy (palisandrowej i hebanowej). Nakładamy na nią olejek cytrynowy Dunlopa (bądź inny środek) i po krótkiej chwili wcieramy go czystą szmatką. Czasami brud zostaje blisko progów i szmatką nie da się go usunąć. Warto wtedy sięgnąć po pałeczki do uszu. Po udanej walce z podstrunnicą proponuję porządnie usunąć kurz i brud ze wszystkich zakamarków, blisko pickupów, pod mostem (można go zdjąć) itd. Ja czyszczę korpus dodatkowo specjalnym środkiem w sprayu, dobrze czyści i konserwuje.
Zakładanie strun
Czas zakładać struny, przeciągamy je przez korpus, ewentualnie przez strunociąg no i nadchodzi dość ważna chwila nakładania struny na klucz. Staramy się zostawić struny na tyle, żeby zrobić 3-4 zwoje, jak będzie 2 albo 5 to nic się nie powinno stać. Niestety obydwie te sytuacje mogą powodować rozstrajanie się instrumentu. Jak nawijamy? Pierwszy zwój układamy nad wystającą struną, resztę pod nią. Pamiętajmy o odpowiednim założeniu strun, czyli na przykład przy ułożeniu kluczy 3×3, struny kierujemy do środka (tak jak na zdjęciu poniżej). Jeżeli nakręcimy strunę w inna stronę, oprze się ona na innym kluczu, a oprócz tego będziemy mieli odwrotne strojenie w porównaniu do pozostałych.
Po założeniu wszystkich strun stroimy gitarę do żądanego stroju. Następnie musimy ponaciągać struny, żeby nie traciły stroju. Łapiemy każdą po kolei około 12 progu i lekko naciągamy. Następnie stroimy i tak kilka razy, aż do momentu gdy gitara przestanie się rozstrajać.
Następnym etapem jest czynność, która przeraża większość gitarzystów. Ustawianie krzywizny gryfu. A tak naprawdę to nic trudnego. Jest kilka szkół, które mówią jak to robić, ja opiszę mój sposób.
Ustawianie krzywizny gryfu
Po pierwsze musimy sprawdzić, czy krzywizna gryfu jest prawidłowa. Do tego potrzebny nam będzie kapodaster i kostki gitarowe: 0,3; 0,4; 0,5 mm. Dociskamy kapodaster na pierwszy, progu, paluchem prawej dłoni naciskamy na ostatni próg struny pierwszej. Wysokość struny od 8 progu(jego szczytu) powinna wynosić około 0,2 – 0,5 mm. Dochodząc do wprawy zauważycie, że w różnych gitarach różne krzywizny lepiej się sprawdzają. To przyjdzie z czasem.
Z obserwacji: w gitarach zbudowanych z „kątem zero” czyli z gryfem osadzonym równolegle do korpusu i dużym (płaskim) radiusem podstrunnicy (vide Ibanezy RG i pochodne) można zazwyczaj ustawić ugięcie 0,2 i mniej, a nawet całkiem wyprostować gryf. Zależy od jakości fretworku. Dla odmiany, wiosła z gryfami osadzonymi pod kątem albo z radiusami zmiennymi wymagają raczej nieco większego reliefu żeby wszystko hulało. Ale nie należy powyższego stwierdzenia traktować jak bezwzględną regułę.
Jeżeli krzywizna się zgadza, możemy przejść do ustawiania wysokości strun, jeżeli nie, czytamy dalej. Najważniejszą sprawą jest poznanie podstawowej zasady mechaniki, czyli działanie śruby prawoskrętnej. Jeżeli patrzymy z góry na śrubę i będziemy nią kręcić zgodnie ze wskazówkami zegara, śrubę dokręcamy. Z kolei kręcąc w stronę przeciwną do wskazówek zegara – śrubę odkręcamy.
Dwie sytuacje, z którymi możemy się spotkać to:
Jeżeli „łódka” jest za duża, gryf musimy wyprostować, jeżeli gryf jest „wypukły”, musimy zwiększyć jego krzywiznę. Żeby zapamiętać jak kręcić, proponuję to sobie wyobrazić.
Za duża łódka – czyli gryf nie jest w stanie przeciwstawić się sile naciągu strun. Co musimy zrobić? Zwiększyć jego siłę, czyli dokręcić śrubę napinającą pręt.
Wypukły gryf – gryf jest bardzo mocno napięty więc musimy zrównoważyć go strunami. Umożliwi to nam odkręcenie śruby, czyli poluzowanie gryfu.
Ile można przekręcać nakrętkę? W sieci krążą przeróżne informacje. Że maksymalnie o ileś tam stopni, bo coś tam bla bla bla. Ja przekręcam o mniej więcej 90 stopni, może ~140. Więcej zazwyczaj nie trzeba.
Ja z kolei wyznaję zasadę, że regulacji należy dokonywać jak najbardziej stopniowo. Nie mierzę tego nigdy, ale przekręcam sobie śrubę po trochu w żądanym kierunku. Za każdą korektą dostrajam instrument, mierzę czy szczelina jest już al dente i tak w koło Macieju, aż uzyskam pożądany efekt. Należy też pamiętać, żeby nie operować na „wartościach absolutnych” – to, że ustawimy gryf na 0,2 mm, nie oznacza, że tak już mu zostanie. To tylko drewno, będzie się giąć w zależności od temperatury i wilgotności powietrza. Dlatego wszelkie regulacje przeprowadzam z małym zapasem, tak żeby gitara nie zaczęła nagle brzęczeć bo gryf się wyprostował z powodu upału.
Regulacja wysokości mostka
Kolejna czynność to ułożenie mostka względem podstrunnicy. To już jest według mnie sprawa bardzo mocno indywidualna. Ja lubię mieć struny jak najniżej. Standardowo odległość szczytu 12 progu od struny powinna się zamykać gdzieś w okolicach 0,8-1,5 dla szóstej struny, a dla pierwszej minimalnie mniej. Służą do tego dwie śruby na końcach mostka. Poniżej widać most typu „Epiphone” z możliwością regulacji wysokości śrubokrętem. Ja jednak nigdy śrubokrętem tego nie ustawiam, tylko zębatkami które są połączone ze śrubą. Dzięki temu unikamy uszkodzeń i rys. Po ustawieniu odpowiedniej dla siebie akcji strun, sprawdzamy, czy uda nam się wydobyć dźwięk na każdej strunie, na każdym progu. Jeżeli powyżej 12 progu gdzieś coś nie chce wybrzmiewać, możliwe że musimy delikatnie podnieść most.
Ustawianie menzury
Kolejną sprawą jest regulacja menzury. Na zdjęciu powyżej, pod strunami, widzimy małe śrubeczki, którymi możemy regulować odległość noży, na których opierają się struny. Żeby prawidłowo ustawić intonację instrumentu, musimy go nastroić, następnie uzyskać dźwięk idealnie o oktawę wyższy na 12 progu tej struny. Jeżeli tuner wskazuje nam za wysoki dźwięk na 12 progu, musimy oddalić kostkę od szyjki, jeżeli za niski, przybliżyć do szyjki. Nie piszę w którą stronę należy kręcić, gdyż są różne typy mostków TOM i w zależności od typu śruby są albo z tyłu, albo z przodu mostu. Sami musicie sprawdzić jak działa Wasz most.
Pamiętajcie aby całą operację przeprowadzać na pickupie mostkowym. Podobnież pickup gryfowy potrafi nas oszukać i ustawienie menzury będzie niedokładne.
Ja tam słyszałem, że jest odwrotnie. To niby gryfowy ma wyłapywać lepiej, bo jest bliżej 12 progu, czyli połowy struny i jej szczytowych wychyleń (czy jakoś tak). Ile w tym prawdy – pojęcia nie mam. Faktem jest natomiast, że tunery (te dokładniejsze) podają różne wyniki w zależności od wybranego przetwornika. Tak czy kwak, warto takie regulacje przeprowadzać w pozycji „do grania” czyli z gitarą na kolanie albo na pasku. W końcu w takiej pozycji ma to wszystko stroić i grać. Obserwowałem różnice w stroju wynikające ze zmiany kąta nachylenia gitary względem podłoża sięgające nawet kilkunastu centów (w zależności od zastosowanych strun, ich naprężenia, typu mostu i innych dupereli) więc myślę, że warto mieć ten czynnik na uwadze.
Generalnie nie ma co się w tej kwestii jakoś specjalnie rzucać na wyniki – wyreguluj raz na nowych strunach, tak dokładnie jak tylko potrafisz, a potem graj i nie p… ozwól, żeby Ci to spędzało sen z powiek.
Regulacja pickupów
Po ustawieniu menzury przechodzimy do ostatniego etapu regulacji, czyli wysokości pickupów. Służą do tego dwie śrubki na końcach przetwornika, którymi opuszczamy lub podnosimy go względem strun. Istnieją jakieś teorie, mówiące ile milimetrów od strun ma być pickup, ale według mnie to bajka. Każdy pickup zachowuje się inaczej, stąd inaczej trzeba go ustawiać. Nasza gra również ma wpływ na to ustawienie. Zazwyczaj pickup gryfowy ustawiamy niżej niż mostkowy, gdyż ze względu na położenie (nawet mimo mniejszego sygnału) gra głośniej. Ja ustawiam przetworniki tak aby każdy z nich grał tak samo głośno, nie sprzęgał podczas grania na wzmacniaczu, nie wzbudzał się, ale jednocześnie dobrze przesterowywał sygnał z gitary. Jeżeli brakuje Wam mocy – podnieście trochę. Jeżeli pickup piszczy – obniżcie. I tyle.
Przypisy: Mateusz Przybylski
152 komentarze
Pingback: hydroxychloroquine and kidney function
Pingback: hydroxychloroquine generic name
Pingback: how fast does hydroxychloroquine work
Pingback: hydroxychloroquine latest update
Pingback: ivermectil review wife
Pingback: priligy from mexico
Pingback: stromectol for covid
Pingback: stromectol trihydrate antiparasitic potassium
Pingback: prednisone 600 mg
Pingback: viagra cheap buy
Pingback: stromectol for diverticulitis
Pingback: cialis color of pills
Pingback: stromectol sakit gigi
Pingback: how long before ivermectin works
Pingback: ivermectin for kidney cancer
Pingback: stromectol deutsch
Pingback: viagra online
Pingback: buy hydroxychloroquine
Pingback: ivermectin drug interactions
Pingback: oral ivermectin for head lice
Pingback: ivermectin dosing
Pingback: oan ivermectin
Pingback: is ivermectin poison
Pingback: sildenafil 50mg prices
Pingback: viagra 15 mg
Pingback: need refill no doctor
Pingback: cialis how to get a prescription
Pingback: hydroxychloroquine online sale
Pingback: can i purchase sildenafil over the counter
Pingback: stromectol for sale otc
Pingback: tadalafil generic otc
Pingback: where to buy over the counter male viagra
Pingback: types of viagra pills
Pingback: intermectine
Pingback: ivermectin for sale
Pingback: buy ivermectin online
Pingback: where to get ivermectin
Pingback: ignition casino help center
Pingback: flccc ivermectin
Pingback: ivermectin kaufen
Pingback: cost prednisone 5mg
Pingback: cialis coupon
Pingback: generic for tadalafil
Pingback: purchase stromectol
Pingback: ivermectin india
Pingback: buy online viagra viagra
Pingback: cialis online pharmacy
Pingback: marley drug sildenafil
Pingback: stromectol prescription
Pingback: doxazosin and cialis
Pingback: generic cialis online
Pingback: online cialis
Pingback: sildenafil tablets australia
Pingback: sildenafil tadalafil
Pingback: online cialis from canada
Pingback: stromectol canada
Pingback: sildenafil pills prescription
Pingback: generic sildenafil pills
Pingback: generic cialis
Pingback: sildenafil tadalafil
Pingback: generic cialis medication
Pingback: buy prednisone 5 mg
Pingback: prednisone 20mg tab side effects
Pingback: buy cialis online without a prescription
Pingback: molnupiravir pronunciation
Pingback: cialis for bph
Pingback: can you buy cialis in canada
Pingback: stromectol 3 mg price
Pingback: side effects of prednisone in humans
Pingback: the viagra connect website
Pingback: real money casinos
Pingback: buy stromectol 3 mg
Pingback: ivermectin cream 5
Pingback: ivermectin bnf
Pingback: win real money casino
Pingback: viagra erection
Pingback: stromectol ingredients
Pingback: where can i buy cialis online without a prescription
Pingback: ivermectin 12 mg tablets for human
Pingback: buy tadalafil online no prescription
Pingback: ivermectin history
Pingback: what is ivermectin made from
Pingback: ivermectin 12mg online
Pingback: ivermectin 9 mg tablet
Pingback: india ivermectin
Pingback: cost of cialis generic
Pingback: order ivermectin 6 mg
Pingback: price of ivermectin liquid
Pingback: can you buy ivermectin over the counter
Pingback: ivermectin 3 mg pills
Pingback: ivermectin for covid
Pingback: stromectol ivermectin buy
Pingback: furosemide tablets online
Pingback: order ivermectin 3 mg online
Pingback: lasix without a prescription
Pingback: ivermectin and covid
Pingback: cost of ivermectin 3mg tablets
Pingback: ivermectin 0.5 lotion
Pingback: generic for ivermectin
Pingback: stromectol sale
Pingback: cialis overdose
Pingback: luckyland slots casino login
Pingback: ivermectina en ingles
Pingback: what is hydroxychloroquine made from
Pingback: dengue ivermectin
Pingback: ivermectin over the counter
Pingback: cialis over the counter walmart
Pingback: ivermectin 0.5%
Pingback: ivermectin cost
Pingback: ivermectin ontario
Pingback: cialis over the counter
Pingback: ivermectin 1% cream generic
Pingback: hydroxychloroquine wikipedia
Pingback: hydroxychloroquine india
Pingback: where can i buy cialis without a prescription
Pingback: buy ivermectin on line
Pingback: psy-
Pingback: ivermectina
Pingback: slovar po psihoanalizu laplansh
Pingback: Gz92uNNH
Pingback: do-posle-psihologa
Pingback: bahis siteleri
Pingback: where to buy ivermectin pills
Pingback: what is ivermectin
Pingback: stromectol ivermectin 3 mg
Pingback: stromectol for humans usa
Pingback: stromectol dosing
Pingback: stromectol uk
Pingback: who makes cialis
Pingback: best price for cialis 20mg/day walmart
Pingback: viagra vs. cialis
Pingback: confeitofilm
Pingback: A片
Pingback: stromectol 12mg tablets
Pingback: buy stromectol 6 mg online
Pingback: Jak Obniżyć Akcję Strun W Gitarze Elektrycznej | Jak Wyregulować Gitarę Elektryczną - Gryf, Akcja Strun, Menzura. 모든 답변
Pingback: what is hydroxychloroquine used for
Pingback: hydroxychloroquine for sale
Pingback: kamagra generic otc
Pingback: Regulacja Krzywizny Gryfu W Gitarze Elektrycznej | Jak Regulować Pręt W Gryfie Gitary? Radzi Lutnik Adrian | Topguitar 29858 좋은 평가 이 답변
Pingback: Top 34 Regulacja Krzywizny Gryfu W Gitarze Elektrycznej The 185 New Answer
Pingback: Regulacja Gryfu W Gitarze Elektrycznej | Jak Regulować Pręt W Gryfie Gitary? Radzi Lutnik Adrian | Topguitar 인기 답변 업데이트
Pingback: buy generic propecia 5mg
Pingback: buy propecia cvs
Pingback: buy cenforce 100
Pingback: What is high quality patient care and cialis generic online?
Pingback: kamagra-100
Pingback: buy vidalista 20mg online
Pingback: levitra vardenafil hcl
Pingback: order stromectol 6mg pills
Pingback: fildena online
Pingback: Regulacja Krzywizny Gryfu W Gitarze Elektrycznej | Jak Regulować Pręt W Gryfie Gitary? Radzi Lutnik Adrian | Topguitar 116 개의 베스트 답변