Konstrukcje licencjonowane i oryginalne

Jak już pisałem gdzieś na początku tego przydługawego arta, Floyd D. Rose nie ograniczał się tylko i wyłącznie do robienia swoich własnych mostków, ale sprzedawał też licencje, które pozwalały na wykorzystywanie opatentowanych przez niego rozwiązań. Doprowadziło to do powstania całego multum „wariacji na temat”. Nie jest to oczywiście lista kompletna – spisanie absolutnie każdej możliwej wersji mostu korzystającego z tych rozwiązań zajęłoby całe wieki. Tak więc pokrótce:

Konstrukcje oryginalne

Floyd Rose Original – dzisiaj znany pod skróconą nazwą OFR. To praktycznie nadal to samo co oryginał. Pozostaje w produkcji od roku 1977 i na przestrzeni lat nie dotknęło go zbyt wiele zmian. Co ciekawe, przyrostek Original powstał po to, aby odróżnić konstrukcję od rozwiązań licencjonowanych (Licensed Floyd Rose).

floydrose.com

Floyd Rose II – trochę takie gówienko, które było wytwarzane na potrzeby instrumentów importowanych z Azji. Głównie do modeli z niskiej i średniej półki cenowej. Największą różnicę stanowiły materiały użyte do produkcji oraz fakt, że początkowo struny w tym systemie były blokowane tylko przy szyjce. Później dodano też blokady na wózkach mostu tak jak jest to w oryginale, ale to nadal gorszy sort.

kramerforum.com

Floyd Rose Pro – specjalna, niskoprofilowa wersja OFR. Jak sama nazwa wskazuje, mostek jest nieco niższy niż zwykły floyd, nieco inaczej rozwiązano też blokowanie strun od strony mostu. Floyd Rose Pro charakteryzuje się też nieco węższym rozstawem strun niż OFR.

floydrose.com

Floyd Rose SpeedLoader Tremolo – tja, to była nieco pojechana produkcja. Pamiętam, że pierwszy raz zobaczyłem ją w katalogu B.C. Richa, zainstalowaną na specjalnej wersji Acrylic Warlocka. Ale się wtedy podjarałem! W skrócie – most zaprojektowano w latach 1995-1999, a do produkcji wprowadzono około 2003 roku. Główną zmianą była konieczność korzystania ze specjalnych strun (mniej-więcej takich jak double ball-end, ale te z tego co pamiętam były zakończone małymi cylinderkami zamiast standardowych kulek), a cały system całkowicie eliminował konieczność posiadania kluczy w gitarze (ale oczywiście wspomniany Warlock główkę jak najbardziej posiadał, no bo jakże inaczej). Do tego most był wyposażony w pełnozakresowe stroiki które, pewnie z przekory, nazwano macrotuners.

mylespaul.com

Floyd Rose 1000 i Floyd Rose Special – coś znanego i współczesnego. Są to nieco gorszej jakości OFR, wytwarzane praktycznie tylko w charakterze OEM. Z wyglądu nie różnią się kompletnie niczym, poza tym, że mają wyraz „Special” wytłoczony zaraz pod logiem firmy. Raczej dość trudno jest je kupić jako gotowy do montażu system. Z tego co jednak pamiętam, tutaj konstrukcja również opiera się w większości o hartowaną stal, tylko jest to bodajże stal nieco gorszej jakości. Niżej podpisany taki mostek posiadał osobiście i był z jego działania jak najbardziej zadowolony, stąd wniosek że gitar z tymi mostami nie trzeba się jakoś specjalnie obawiać.

Fender Deluxe Locking Tremolo – jak już wyżej wspomniano, jest to twórcze rozwinięcie oryginalnego vibrato Fendera. W zasadzie nic ciekawego, jest tu jednak pewna różnica jeżeli chodzi o blokowanie strun od strony główki. Gitary Fendera wyposażone w ten mostek nie posiadają w ogóle blokady na szyjce. Zamiast tego, mostek korzysta z kluczy blokowanych oraz rolkowego siodełka, które niweluje problem zacinania się strun.

forums.fender.com


1 2 3 4

O autorze