Temat poruszany często i gęsto, zdecydowałem że i u mnie może się znaleźć. Skupię się raczej na rynku wtórnym, jeżeli będę pisał o nowych instrumentach, wyraźnie to podkreślę. Oczywiście lista jest cały czas otwarta. Postaram się co jakiś czas uzupełniać całość o moje wrażenia, czy też nowe modele.
Przedział cenowy ~1000 zł
Ibanez AX7221
Specyficzny jak na Ibaneza model ze skalą 24 3/4. Polecam na początek przygody z siódemkami, krótka skala nie przytłacza i nie poraża. Na dłuższą metę wychodzą niedoskonałości techniczne tegoż instrumentu, wynikające z jakości wykonania, użytych elementów itd.

Flame EXG 7

Znany i lubiany od lat model polskiego producenta. Typowo ibanezowy kształt, bardzo wygodny gryf, lekka decha. Gitary z różnych lat produkcji różnią się wykończeniem i niestety można trafić na nie do końca udany egzemplarz. Ogólnie w tej cenie – killer, zarówno dla początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych jako zapas czy gitara do ćwiczeń w domu.

Ibanez RG7321/7421(nowe)

Owego Bananeza miałem w łapach bardzo dawno temu, ale jest to chyba najczęstsza siódemka na polskim rynku własnie ze względu na cenę i sensowną jakość.

Przedział cenowy ~2000 zł

Ibanez ARZ307

Przyznaje się bez bicia, nie grałem na tym singlecut’cie od Ibaneza, ale ma bardzo pochlebne opinie w sieci. Jeden wniosek – przed zakupem, sprawdzić.

LTD Viper 407/417

Przedstawiony na zdjęciu egzemplarz jakoś mnie nie uwiódł. Ale z kolei znam kilku gitarzystów, którzy rezygnowali z naprawdę klasowych gitar na rzecz 407. Więc sam już nie wiem… Ograć i tyle.

LTD SC207

Zawsze jak widzę ta gitarę to mam obawy. Czy aby na pewno jest to sensowny instrument. Ale ludziska grają i polecają. Więc bliżej 1000 zł jest to jakaś opcja. Osobiście jednak celowałbym w EXG7.

Ibanez 762X/742X(Japan)

Wyższe modele klasycznych 7321. Równie często używane i polecane. Jak w każdym przypadku, najczęściej wybierane wersje starsze (MiJ) niż młodsze.

Ibanez RGA7

Dobrze zrobiona gitara na aktywnych pickupach Ibaneza ze stałym mostkiem. Kolejny model Iba w zestawieniu, a do tego jeszcze nigdy nie miałem go w łapach, muszę to zmienić.

Ibanez APEX2

Sygnatura Munky’ego z Korna, podobnoż bogatsza wersja Ibaneza RG7321, mimo wszystko czymś się tam wyróżnia, mianowicie mostem TOM (TonePros), korpus – mahoń i DiMarzio na pokładzie. Jak wyżej, czeka w kolejce do obczajenia

Schecter Blackjack C7

Starsza wersja znanego i lubianego modelu. TonePros i Duncany na pokładzie. Solidna, dobrze pracująca decha. Wg mnie jeden z killerów w okolicach 2000 zł.

Jackson SLATX(…)7 (Indonezja)

Wbrew powszechnie panującej opinii, nie są to złe wiosła (a przynajmniej testowany przez nas egzemplarz).
Niczym się nie wyróżnia, ale również nie zawodzi. W okolicach 2000 zł to porządny koń roboczy.

Test znajdziesz TUTAJ.

Przedział cenowy 2000 – 3000 zł

Jackson COW7 Dinky

I na dzień dobry recenzowany przeze mnie  niszczyciel dziewic i pan wszelkiego zła. Bestia na jednym przetworniku do siania zniszczenia. Chyba nic więcej nie muszę dodawać.

Jackson Dinky PRO DKA7

Mimo meksykańskiego pochodzenia i Fenderowskich korzeni, ten model Jacksona pokazuje, że chłopaki wracają do formy. Bardzo wygodne, dobrze brzmiące wiosło na wysokiej jakości osprzęcie. W końcu seria PRO!

Ibanez RG1527

Klasyk z serii Prestige. U mnie się nigdy nie pojawił bo nie toleruję FR. Ale jak ktoś lubi – dobry strzał.

Schecter Jeff Loomis
Schecter Blackjack C7 ATX/SLS
Schecter Hellraiser C7

Schecter Banshee 7

Tak jak w poprzedniej kategorii cenowej królowały Ibanezy, tak w tej (wg mojej skromnej opinii) rządzą Schectery. Wybór gitar siedmiostrunowych od Schectera jest przeogromny, kolory, kształty, pickupy, po prostu ogrom.

Agile Septor/Interceptor/Intrepid

W związku z tym, że w Polsce nie ma dystrybutora marki, a wiosła lecą z Korei do USA, a później ewentualnie do nas ceny są mocno wysokie. Według mojej opinii są to wiosła średniej klasy na sensownym osprzęcie. Nie ma się do czego przyczepić, ale szału też nie ma. Bliżej 2000 zł – jak najbardziej. Zależy też jaka wersja, czy NTB, jakie pickupy itd.

LTD 607B/607

Miażdżyciel kobiecych serc od pana Carpentera o bardzo charakterystycznym brzmieniu w wersji tańszej, ale dobrej. 27 cali, 7 strun, stały most, EMG na pokładzie.

Przedział cenowy 3000-4000 zł

Jackson SLAT3-7 Soloist

Rzadki, nieprodukowany instrument ze stajni Jacksona. Przyczajam się na niego już od dłuższego czasu i nie ma i nie ma i nie ma. Jeżeli gdzieś zobaczycie, sprawdźcie to! Niestety jego ceny przekroczyły 3000 zł, zdecydowanie polecam wyłącznie koneserom.

EDIT

POLECAM KAŻDEMU! To chyba najlepsza seryjnie produkowana siódemka z FR!
IDEOLO!

TUTAJ znajdziesz naszą wyczerpującą recenzję.

Schecter Hellraiser Hybrid C7 & Keith Merrow KM-7 MK I & MKII

W związku z szaleństwem dolara, ceny tych modeli bez wątpienia podskoczą powyżej 3000 zł. Nadal są to doskonałe gitary z niesamowitymi ficzerami.

Ibanez K7 & Apex I
Sygnatury chłopaków z Korna. K7 to jeszcze do niedawna jeden z najpopularniejszych modeli siódemek na świecie. Apex z powodu lekko kiczowatego wyglądu nie miał takiego szczęścia. Obie gitary często widać na koncertach i słychać na nagraniach. Niestety ceny również lecą w górę, prawdopodobnie niedługo przekroczą granicę 4000 zł na rynku wtórnym.
Przedział cenowy 4000<
Niesamowita gitara. W okolicach 4000 zł jest szansa na zakup podstawowej wersji.

 

Wchodzimy w klasę premium. Co tu dużo gadać?

Mayones Regius 7

Rodzimy custom shop. Świetne gitary. Cenowo już tylko „dla dorosłych”.

ESP Horizon NT-7
Doskonałe wiosła w każdej postaci. Czy to standard, czy custom dla Carpentera. Miód malina.
Ibanez Universe
Niedawno nastąpiła reedycja tej jednej z pierwszych siódemek, które zaatakowały rynek. Sam mistrz Vai poleca.
Ibanez RG1077XL
Rzadki customowy, barytonowy model Ibaneza. Piękne wiosło. Absolutny killer. Mega polecam, mam nadzieję, że w końcu wpadnie na test.

O autorze

Komentarze zostały zablokowane