Od lat muzykę za pomocą komputera może tworzyć każdy. Wykorzystanie sampli oraz wszelakich instrumentów wirtualnych nie jest niczym trudnym i każdy może to robić. Osiągnięcie w miarę satysfakcjonującego brzmienia pianina, smyczków, syntezatorów czy nawet perkusji jest dzisiaj łatwo osiągalne. Jednak chyba od zawsze najtrudniejszym do odwzorowania instrumentem jest i była gitara elektryczna.


Kolejnym podejściem do tego tematu jest RealStrat w już 4. wydaniu od firmy MusicLab. Jak nietrudno się domyślić, jest to kolejna odsłona narzędzia, które ma w jak najwierniejszy sposób imitować brzmienia standardowego stratocastera. Program ten wykorzystuje komunikaty MIDI i odpowiednio odtwarza sample zarejestrowane bezpośrednio z pickupów gitary. Oczywiście możliwe jest też wykorzystanie szerokiej gamy artykulacji oraz brzmień wzmacniaczy.

Nie wnikając w szczegóły techniczne: jak to brzmi? Jak dla mnie wypada to słabo – jak wiele innych wymysłów tego typu. Momentami przypomina to mimo wszystko brzmienia gitarowe z nieco droższych keyboardów, które i tak brzmią biednie. Chyba nic nie jest w stanie zastąpić prawdziwego gitarzysty z prawdziwą gitarą.

Próbki brzmienia możecie przesłuchać tutaj.
Nie jest źle, ale to jednak nie to…


 

źródło: www.musiclab.com

O autorze

Komentarze zostały zablokowane