Line 6 POD Studio GX to interfejs audio USB przeznaczony dla początkujących gitarzystów jak i również dla każdego melomana, który chciałby nagrać partie gitarowe lub po prostu poćwiczyć w domowym zaciszu grając swoje ulubione utwory. Gorąco polecam to małe i świetne urządzenie osobom ,które rozpoczynają swoją przygodę z gitarą jak i każdym gitarzystom, których fundusze nie pozwalają spełnić swoich zachcianek w postaci najlepszych wzmacniaczy, efektów, itd. Pod Studio GX w stosunku ceny do jakości bije na głowę małe wzmacniacze do ćwiczeń w domowym zaciszu i nie tylko. Jak wiadomo urządzenie można używać tylko z komputerem więc ograniczamy się do pojęcia Home recording.

źródło: line6.com

źródło: line6.com

SPECYFIKACJA URZĄDZENIA

– GX dostarcza najniższy poziom sygnału do szumu dla nagrywania gitary. Ponad 100 dB GX to aż o
12 dB większy zakres dynamiki niż w podobnych urządzeniach.

– Unikalny system monitorowania ToneDirect Monitoring, który praktycznie eliminuje opóźnienia.

– Plug-in POD Farm oferuje 18 modeli wzmacniaczy gitarowych, 24 kolumny, 5 basowych
wzmacniaczy. 29 efektów stompbox i 6 preampów mikrofonowych.

– POD Farm jest kompatybilny z Mac AU/RTAS/VST i Windows RTAS /VST

– parametry nagrywania: 44,1 & 48kHz, 16 & 24 bit

– Kompatybilny z USB 1.1 i 2.0

– Zasilanie z komputera przez USB

WYGLĄD I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Mogło by się wydawać zabawne ale cały ten arsenał sprzętu gitarowego upchnięto do małego czarnego kwadratowego urządzenia, o wymiarach 9,5 cm x 9,5 cm , które posiada dwa wejścia : gitarowo/basowe , USB, jedno wyjście Line Out oraz jedno pokrętło/potencjometr sygnału wejściowego . GX posiada system: Tone Direct Monitoring, to w głównej mierze dzięki niemu nagramy partię gitary i basu bez utraty jakości!
Nasz „Podzik” opakowany został w czarne solidne pudełko z logiem firmy i informacjami o nabytym produkcie. Natomiast w środku zabezpieczał go kartonowy „szkielet” i folia. Razem z naszą nową zabawką można znaleźć w środku kilka kart rejestracji pocztowej, kartę gwarancyjną (2 lata gwarancji) , 3 płyty z oprogramowaniem :

• Pod Farm( czyli mózg naszego poda. Wzmacniacze, efekty, itp.)
• RiffWorks T4 ( świetne oprogramowanie do nagrywania, łatwy interface i obróbka nagrań)
• Ableton Live Lite ( jak wyżej, lecz bardziej zaawansowany program do tworzenia nagrań).

Ktoś z was może się zapytać: „A gdzie jest instrukcja?” otóż Line 6 nie dodaje instrukcji do zestawu. Nie wiem z jakiego to powodu nie dołączają jej wraz z innymi dokumentami, jednak polski dystrybutor LAUDA AUDIO dołączył własną spolszczoną 28 stronicową instrukcję w formacie A4.

źródło: mylespaul.com

źródło: mylespaul.com

INSTALACJA

Instalacja GX-a przebiega szybko i sprawnie. Urządzenie podłączamy dopiero po zainstalowaniu sterowników i programu POD Farm. Przed pierwszym użyciem powinniśmy zarejestrować naszą nową zabawkę na stronie producenta, aby uzyskać pełne wsparcie w postaci uaktualnień (sterowniki, Pod Farm oraz Line 6 Monkey ), jak i również pomocy ze strony Line 6. Następną czynnością jaką robimy jest sprawdzenie ustawień w panelu sterowania (Line 6 Audio-MIDI devices oraz Dźwięku i urządzeń audio). Widzimy tutaj czy wszystko podłączyliśmy jak należy i czy urządzenie jest wykrywane przez nasz komputer. Jeżeli wszystko gra można śmiało podłączyć gitarę lub bas.

W AKCJI

No więc zaczynamy, odpalamy POD Farm’a i cieszymy się całą masą wzmacniaczy, efektów, paczek, itd. Znajdziemy tutaj samą śmietankę wymarzonego sprzętu gitarowego m.in. Mesa/Boogie Dual Rectifier , Vox AC-30, Ibanez Tube Screamer, MXR Phase 90 i wiele, wiele innych. Wszystko to można razem łączyć w tysiące oryginalnych i własnych presetów , można korzystać również ok. 200 dodanych razem z oprogramowaniem, jednak czasami wypadają one dość licho, ale to nie żaden dramat, czasami wystarczy trochę kreatywności, aby wykrzesać dobre rasowe brzmienie. Natomiast jeżeli zapragniesz brzmienia Twojego ulubionego gitarzysty czy zespołu ,możesz je stworzyć we własnym zakresie lub pójść na skróty; wejść na stronę producenta i w zakładce custom tone znaleźć poszukiwany przez Ciebie preset. Czasami jest tak, że danych presetów nie ma, bądź zawierają wirtualne efekty i wzmacniacze należące do packa, którego można wykupić na stronie line6. Ale to nic, arsenał mamy taki ,że bez trudu dopasujemy coś z efektów w naszym standardowym zestawie. Wystarczy chwila pokręcenia wirtualnymi gałkami i po kłopocie. Nowością w stosunku do starszego softu jest tryb DUAL w którym, jak sama nazwa wskazuje gramy na dwóch presetach na raz. Pewnie każdy się czasami zastanawiał jakie to brzmienie można usłyszeć , gdy połączymy dwa ulubione wzmacniacze, np. Marshalla JCMa z Voxem AC 30 . Dzięki naszemu oprogramowaniu jest to bajecznie proste, wystarczy chwilkę pokombinować i można wykręcić świetne i oryginalne brzmienie! Za rewelację można również uznać świetny chorus, reverby oraz bramkę szumów która działa wręcz znakomicie. Najważniejsze jest to, że szumów nie ma wcale, nawet wtedy gdy zapętlimy dość dużą ilość efektów i dopalimy nasz wzmacniacz, np. Tube Screamerem! Pamiętajmy, że wszystko to co gramy i nagrywamy ma tak niską latencję ,że nie jest ona odczuwalna dla ludzkiego ucha i wszystkie partie brzmią jak grane ze wzmacniacza obok. Co do brzmienia w starszej wersji urządzenia zwanej Tone Portem GX nie różni się ono niczym w stosunku do tego o którym mowa.

źródło: line6.com

źródło: line6.com

Porównując Poda Studio do Tone Porta nie widać żadnej większej różnicy. Panowie z L6 odświeżyli starszą wersję swojego urządzenia ,zmieniając kolor, nazwę oraz dodając nowe oprogramowanie ,które jest również kompatybilne z Tone Portami GX/UX1/UX2. Jednak co tak drastycznie podniosło cenę? Otóż dodatkowo dostajemy POD Farma jako wtyczkę VST, którą nie można pobrać za darmo do starszej wersji naszego cacuszka . Ci którzy czują niedosyt po tej ogromnej dawce wirtualnych wzmacniaczy, efektów i innych bajerów, mogą zakupić dodatkowe add-ony w postaci paczek:

Metal Shop(Diezel ’03 VH4-Lead, Marshall ’03 JCM-2000,…)
Collector Classics (Fender ’96 Mini Twin Reverb, Bogner ’02 Ecstasy,…)
FX Junkie (Line 6 Gain Boost, Line 6 Stereo Chorus,…)
Power Pack (1973 Hiway 100, Auto Wah,…)
Bass Expansion (Vox AC30 TB, Marshall® Plexi Super Bass,…)

PODSUMOWANIE

Line 6 POD Studio GX to urządzenie świetnie nadające się do użytku domowego jak i małego studia. Nasz Podzik na pewno sprosta wymaganiom nie jednego gitarzysty a wirtualne odpowiedniki rzeczywistych efektów i wzmacniaczy wiernie odzwierciedlają ich charakter oraz brzmienie. Wiadomo ,że nie będzie ono idealne ale, za cenę jaką oferuje nam firma Line 6 można brać je w ciemno.

8.0 Najlepszy interface w swojej cenie!
  • WYKONANIE 9
  • INTUICYJNOŚĆ OBSŁUGI 8
  • INNOWACYJNOŚĆ 8
  • BRZMIENIE 8
  • CENA 7
  • Oceny użytkowników (12 Głosów) 6.5

O autorze

Komentarze zostały zablokowane